تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نوسازی کارخانه قند تربت حیدریه از ضروریات توسعه منطقه

  نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه و به روز شدن کارخانه قند تربت حیدریه، توسعه همه جانبه این شهر و منطقه را به دنبال خواهد داشت.

  از ضروریات توسعه منطقه" class="FloatAlt Border1 MainImage" id="ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent3_Image1" style="border-width: 0px;" src="http://img8.irna.ir/1395/13950629/82235485/82235485-71027596.jpg">

  به گزارش ایرنا سعید باستانی دوشنبه در نشست بررسی مشکلات این واحد صنعتی افزود: این مجموعه به عنوان نخستین و بزرگترین مجموعه صنعتی منطقه، آبروی تربت حیدریه است که باید با تمام توان به فعالیت خود ادامه دهد.
  وی گفت: البته شرایط اقلیمی منطقه و گرفتاری در خشکسالی های پیاپی می طلبد تا صنایعی که به شکلی وابسته به بخش کشاورزی هستند، به طور مستمر خود را به روز کرده و تغییراتی در چرخه تولید خود به وجود آورند.
  باستانی پیش بینی ظرفیت تولید برای کارخانه از سوی هیات مدیره را ضروری خواند و افزود: امسال دولت اجازه خواهد یافت قیمت آب، برق و گاز را واقعی کند و اگر این اتفاق بیفتد، تفاوت نرخ آب مصرفی بخش صنعتی و کشاورزی، ادامه فعالیت بسیاری از صنایع را با مشکل رو به رو خواهد کرد.
  وی گفت: با این حال بحث تامین غذای مردم یک موضوع حاکمیتی و امنیتی است که نمی شود به حال خود رها شود و از این رو اقتصادی بودن قیمت ها را باید همواره در نظر گرفت.
  باستانی به نامه خود به آستان قدس رضوی، به عنوان مالک کارخانه قند تربت حیدریه اشاره و بیان کرد: در این نامه به مسئولیت پذیری مجموعه آستان قدس در قبال کارخانه و نقش این کارخانه در پیوست تحولات فرهنگی و اجتماعی تربت حیدریه اشاره کردم.
  وی گفت: اصل مکاتبه من با آستان قدس بر این محور بوده که احساس می شد این مجموعه به طور کامل به وظیفه اش در قبال کارخانه، شهر و مردم تربت حیدریه عمل نمی کند.
  باستانی افزود: آستان قدس کارخانه اولیه را از کشور چک و کارخانه دوم را از آلمان وارد کرده اما از همان روزی که خشت کارخانه گذاشته شده، گویا مدیران وقت به پساب کارخانه، آلایندگی و زیانی که از محل دفع آن متوجه اهالی منطقه می شود، فکر نکردند.
  نماینده تربت حیدریه در مجلس با بیان اینکه فعالیت زیست محیطی کارخانه در رژیم گذشته را ندیده می گیریم، گفت: در طول چهار دهه اخیر هرگاه مسئولان منطقه آثار مخرب زیست محیطی کارخانه را متذکر شدند، مدیران این مجموعه اشتغالزایی برای 600 تن از اهالی را چون پتک بر سر مردم این خطه کوبیدند.
  باستانی افزود: هر چند در عصر کنونی قبل از ساخت یک کارخانه، پیوست های فرهنگی، اجتماعی و مباحث مربوط به پدافند غیرعامل آن منظور شود و با وجودی که در گذشته روی این مباحث هیچ تصمیم و برنامه ریزی صورت نگرفته، اما تمام حرف ما این است که امروز باید آستان قدس وارد میدان شده و صدماتی را که در طول چهار دهه به توسعه شهری تربت حیدریه وارد کرده، جبران کند.
  وی گفت: انتظار داریم در این چند سال فکری به حال مردم محله حیدرآباد که در جوار کارخانه ساکن هستند و سالها بوی بد این پساب را تحمل می کنند، می شد.
  باستانی افزود: از آستان قدس انتظار می رود در کنار کامیون های چغندر به صف ایستاده برای تخلیه بار مقابل کارخانه، که جلوه ای ناخوش به ورودی شهر می دهد، حداقل قدمی برای توسعه و عمران شهر تربت حیدریه دارد.
  وی با اشاره به عبور سالانه 6 میلیون زائر از این مسیر برای زیارت بارگاه قدسی ثامن الائمه (ع) گفت: انتظار آن بود که در این سالها حداقل زائرسرایی ایجاد می شد تا رانندگان عبوری لختی استراحت می کردند و اگر این اتفاق می افتاد چه بسا امروز شاهد این همه تصادفات جاده ای در منطقه تربت حیدریه و زاوه نبودیم.
  مدیرعامل کارخانه قند تربت حیدریه نیز گفت: هر چند این واحد صنعتی در طول روز و در زمان فعالیت روزانه 2500 تا 3000 مترمکعب فاضلاب تولید می کند، اما هیچ آلودگی ندارد و در سال های اخیر مباحث زیست محیطی را به دقت رعایت کرده است.
  محمود انتظاری افزود: می توانیم ادعا کنیم که امروز 70 درصد استانداردهای زیست محیطی اروپا در این واحد رعایت می شود و بزودی با راه اندازی استخر تصفیه پساب، بخشی از پساب را به صورت آب تصفیه شده به تولید بازمی گردانیم.
  انتظاری نیاز روزانه این واحد به آب را 40 لیتر بر ثانیه عنوان و اظهار کرد: این در حالی است که هم اکنون تولید آب چاه کارخانه تنها 17 لیتر بر ثانیه است و مجبوریم برای تامین آب مورد نیاز خود، از روستاهای اطراف آب بخریم.
  وی گفت: با وجود طلب 100 میلیارد ریالی از دولت بابت مابه التفاوت قیمت شکر و علی رغم تاکید تولیت آستان قدس رضوی بر خودگردانی واحدها، افتخار داریم تا کنون حتی یک ریال بدهی به شهرداری، دارایی و یا کارگران و پرسنل بدهکار نیستیم.
  وی نیاز اعتباری کارخانه را سالانه 2 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: متاسفانه بانک های تربت حیدریه توان مالی برای همکاری با ما را ندارند و باید سراغ موسسه مالی اعتباری آستان قدس برویم.
  وی نیاز کارخانه قند تربت حیدریه برای آغاز فصل کاری تولید را هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: در کنار این مشکلات شهرداری نیز بتازگی برای ما عوارض کسب و پیشه وضع کرده و حال آنکه حتی اقدام به آسفالت شهرک پرسنل نکرده است.
  مدیرعامل کارخانه قند تربت حیدریه، قدمت این واحد را 66 سال عنوان کرد و افزود: این کارخانه با داشتن 135 نفر پرسنل دائمی، برای 70 کارگر به صورت فصلی و با احتساب پیمانکاران، برای 300 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.
  انتظاری افزود: در طول 100 روز فعالیت فصلی کارخانه، در روز نزدیک به 2هزار و 500 تن چغندر مصرف می شود که تنها سهم جلگه رخ پارسال 90 هزار تن بود و اکنون 15 هزار خانوار منطقه از عواید این کارخانه ارتزاق می کنند.
  وی ضریب استحصال قند از چغندر این کارخانه در سه سال اخیر را 85 درصد عنوان کرد و گفت: این در حالی است که میانگین این ضریب در کشور تنها 80 درصد است.
  *خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 29 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160753
 • بازدید امروز :293292
 • بازدید داخلی :25726
 • کاربران حاضر :218
 • رباتهای جستجوگر:338
 • همه حاضرین :556

تگ های برتر